270/1948 Zb.
Vyhlásené znenie
Obsah zobrazeného právneho predpisu má informatívny charakter.
270
Zákon
zo dňa 1. decembra 1948
o prísahe sudcov.
Národné zhromaždenie republiky Československej uznieslo sa na tomto zákone:
§ 1.
(1)
Sudcovskí čakatelia (§ 37 platového zákona) zložia pri nastúpení služby túto prísahu:
„Prisahám na svoju česť a svedomie, že budem verný Československej republike, jej ľudovodemokratickému zriadeniu, jej prezidentovi a jej vláde, že budem zachovávať zákony a nariadenia Československej republiky, že budem svoje služobné povinnosti plniť pilne, svedomite a nestranne, najmä, že budem poslúchať služobné rozkazy predstavených a že budem prísne zachovávať úradné tajomstvo a pri každom svojom konaní budem mať vždy na zreteli len záujmy služby a prospech republiky a jej ľudu.
Tak prisahám.“.
(2)
Právni praktikanti (§ 16 zákona o súdnej organizácii) zložia pri nastúpení súdnej praxe prísahu, uvedenú v ods. 1. Pri ustanovení za sudcovského čakateľa prísahu neopakujú.
§ 2.
(1)
Sudcovia z povolania a sudcovia z ľudu zložia pri nastúpení úradu túto prísahu:
„Prisahám na svoju česť a svedomie, že budem verný Československej republike, jej ľudovodemokratickému zriadeniu, jej prezidentovi a jej vláde, že súc viazaný len právnym poriadkom ľudovej demokracie, budem zachovávať zákony a nariadenia Československej republiky a vykladať ich v duchu Ústavy i zásad ľudovodemokratického zriadenia, že budem rozhodovať nestranne a podľa svojho najlepšieho presvedčenia, že od pilného a svedomitého plnenia povinností sudcovského úradu sa ničím nedám odvrátiť a že budem prísne zachovávať úradné tajomstvo a pri každom svojom konaní budem mať vždy na zreteli len prospech republiky a jej ľudu.
Tak prisahám.“.
(2)
Sudca z povolania, ktorý zložil prísahu podľa odseku 1, a od toho času nepretržite slúži ako sudca, neopakuje ju pri nastúpení úradu na inom súde.
§ 3.
(1)
Prísaha podľa § 1 alebo § 2 sa zloží do rúk prednostu (predsedu) súdu (jeho zástupcu), na ktorom má prisahajúci úradné pôsobište, a to tak, že prisahajúci opakuje predčítanú prísahu a stvrdí ju podaním ruky. Ak má zložiť prísahu novoustanovený sudca, ktorý bol súčasne ustanovený za prednostu (predsedu) súdu, urobí tak do rúk prednostu (predsedu) nadriadeného súdu (jeho zástupcu), a ak nie je taký súd, do rúk člena vlády, v ktorého odbore pôsobnosti nastupuje úrad.
(2)
Len čo prisahajúci zložil prísahu, podpíše jej písomné znenie.
§ 4.
(1)
Prísahu podľa § 2 zložia aj sudcovia, ktorí v deň začiatku účinnosti tohto zákona už vykonávajú sudcovský úrad, a to do dvoch mesiacov odo dňa začiatku účinnosti tohto zákona.
(2)
Prísaha podľa predchádzajúceho odseku sa zloží tak, že prisahajúci podpíše písomné znenie prísahy, ktoré označil dátumom a predloží ho v lehote, určenej v odseku 1, prednostovi (predsedovi) súdu (jeho zástupcovi), na ktorom má úradné pôsobište. Ak je prisahajúci sám prednostom (predsedom) súdu, predloží podpísané písomné znenie prísahy predsedovi nadriadeného súdu (jeho zástupcovi), a ak nie je taký súd, členovi vlády, v ktorého odbore pôsobnosti vykonáva sudcovský úrad.
(3)
Sudcovia z povolania, ktorí v deň začiatku účinnosti tohto zákona sú pridelení službou na administratívnu službu k justičným alebo iným úradom, zložia prísahu až pri opätovnom nastúpení služby na súde, a to spôsobom, predpísaným v § 3.
(4)
Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nevzťahujú na sudcov z ľudu, ustanovených podľa § 5 zákona zo dňa 6. októbra 1948, č. 232 Sb., o Štátnom súde, na Štátnom súde alebo na Najvyššom súde, ktorí už zložili prísahu podľa § 9 spomenutého zákona.
(5)
U sudcu z povolania, ktorý prísahu podľa odseku 1 bez ospravedlniteľného dôvodu v určenej lehote nevykoná, alebo ktorý odoprie zložiť prísahu podľa odseku 3, nastáva zrušenie služobného pomeru. Ku dňu rozviazania služobného pomeru vydá štátna správa za bývalého sudcu príslušnú sumu podľa predpisov o prestupoch vo verejnoprávnom dôchodkovom poistení (zaopatrení). Inak zanikajú všetky povinnosti, práva a nároky zo služobného pomeru pre bývalého sudcu a jeho rodinných príslušníkov.
(6)
U sudcu z ľudu, ktorý bez ospravedlniteľného dôvodu nezloží v určenej lehote prísahu podľa odseku 1, sa predpokladá, že sa vzdal sudcovského úradu.
§ 5.
(1)
Ustanovenie tohto zákona sa nevzťahujú na sudcov na vojenských súdoch.
(2)
Ustanovenie § 39 zákona zo dňa 10. decembra 1946, č. 232 Sb., o porotných súdoch, zostáva nedotknuté.
§ 6.
Zrušuje sa platnosť, po prípade používateľnosť doterajších predpisov o prísahách (sľuboch) sudcovských čakateľov, právnych praktikantov, sudcov z povolania a sudcov z ľudu, pokiaľ odporujú tomuto zákonu. Najmä sa zrušujú zákon zo dňa 2. decembra 1919, č. 13 Sb. z roku 1920, ktorým sa mení ustanovenie o služobnej prísahe právnych praktikantov, auskultantov, súdnych notárov, sudcov a advokátov, a ustanovenia č. 2 a 3 úpravy Povereníctva Slovenskej národnej rady pre spravodlivosť zo dňa 13. septembra 1944, č. 11 Úr. vest., o služobnej prísahe sudcov a štátnych zamestnancov rezortu spravodlivosti, verejných notárov a advokátov.
§ 7.
Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia; vykonajú ho predseda vlády a ministri spravodlivosti, financií a priemyslu.
Gottwald v. r.
Dr. John v. r.
Zápotocký v. r.
Dr. Dolanský v. r.
Dr. Čepička v. r.
Kliment v. r.
Dr. John v. r.
Zápotocký v. r.
Dr. Dolanský v. r.
Dr. Čepička v. r.
Kliment v. r.