LP/2018/757 Riadne predbežné stanovisko SR k návrhu Smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa ukončujú sezónne zmeny času a zrušuje smernica 2000/84/ES

Naspäť na zoznam pripomienok

Detail pripomienky

Organizácia: Verejnosť (Verejnosť)
Autor: Nikorovič, Michal, Ing.
Pripomienka k:
Dátum vytvorenia: 20.10.2018
Zásadná: Áno
Stav: Akceptovaná
Pripomienka:
Stalo sa presne to, čo som očakával. Ľudia sa tešia, že sa zruší striedanie času a niekto kto o tom bude rozhodovať nezváži reálne argumenty, ale povie si, že zimný je ten štandardný a ponechá ten. 

Je potrebné sa zamyslieť čo nám spôsobuje/prinesie zosúladenie zimného resp. letného času s tým druhým. 

Aktuálny zimný čas: vstávame potme, do práce ideme potme, z práce ideme takmer potme.
Po zmene na letný takmer žiadny rozdiel:vstávame potme, do práce ideme potme, z práce ideme takmer potme, možno to pri úprave na letný čas stihneme ešte za vidna, čo je jednoznačne výhoda

Aktuálny letný čas: Slnko vychádza cca o 5 (svitať začína pred 4), večer je vidno takmer do 9. Je to celkom príjemný stav. Keby sme ho zmenili na zimný. Slnko by vychádzalo o 4, svitať by začalo pred 3. Večer by však bola tma skôr, už cca o 8. Ráno to neprináša nič užitočné, priam naopak. Ľudia asi nezmenia návyky a nebudú vstávať a chodiť do práce o hodinu skôr. Poobede im však ostane menej času na aktivity v exteriéri (šport, aktivity s rodinou, s priateľmi, práca v záhradke, na poli, na stavbách/údržbách domov)

Som jednoznačne za ponechanie letného času. Zvážte prosím rozumné argumenty. Nevidím, žiadny rozumný dôvod, aby sme ponechali zimný.